Inspirála

logo

LEVANDULE - LÉČIVÝ DOTEK PRO NEKLIDNOU DUŠI I TĚLO

Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáme i se zavřenýma očima.. Levandule je tišící pohlazení pro neklidnou duši, levandule cesta do snů.. je to úžasná bylina, která nás léčí už jen tím, že voní.. Levanduli má většina lidí spjatou s příjemnou uklidňující vůní, nicméně éterický olej z téhle bylinky, dokáže mnohem víc než jen uvolnit mysl a utišit duši. Levandulová silice má silně hojivé a antibakteriální účinky, které z ní činní nepostradatelnou součást mé domácí i cestovní výbavy pro každodenní starost o mé tělo a duši. Jak můžeme levanduli pro zdraví a blaho našeho těla a duše použít? Které její části na co používat? Kde se opravdu pěstuje a jak ji pěstovat doma?

Ve spojitosti s levandulí se nám nejspíš vybaví Francouzská Provence a její rozsáhlá levandulová pole s pravidelnými dlouhými řadami stříbřitých keříků s temně fialovými květy.

Rozšířenou mylnou představou je, že Levandule roste na polích v Provence. Fialové lány Lavandinu vypadají sice nádherně, a podobnost s Levandulí je obrovská, nicméně Lavandin nemá žádné léčivé ani zklidňující účinky. Je levnější a silně aromatický, a proto se používá k parfemaci kosmetiky, prádla a mýdel.

Zato pravá Levandule má šedomodrou barvu a roste jen v horských oblastech Itálie a Francie, v nadmořské výšce nad 800 m. Nejznámější pěstitele najdete v okolí Piemontu.

Levandule původně pochází z oblasti středomoří, ale pro svoji velkou popularitu se odtud rozšířila po celé Evropě, části Asie a jistě i na další kontinenty.

Najdeme ji ve velkém množství druhů a barevných kultivarů, mezi nejrozšířenější patří např. levandule lékařská, širokolistá, klasnatá, zubatá atd., setkat se můžeme i s levandulí kvetoucí bíle a růžově. Je velmi vyhledávanou rostlinou, a to jak pro okrasu, léčivé účinky, jako koření, ale i pro další zpracování v kosmetickém a drogistickém průmyslu.

Pro své silné aroma byla levandule oblíbena už v dobách dávno minulých, její sušené květy se sypaly po domě pro osvěžení vzduchu i jako ochrana před hmyzem. Levandulové svazečky nebo sáčky se umísťovaly do prádelníků jako ochrana proti molům a pro provonění prádla. Přidávala se i v minulosti do koupelí a mýdel, do parfémů, krémů a vonných olejíčků.

Proč je levandule léčivá?

Účinnými látkami v levanduli jsou silice, třísloviny, antokyany, hořčiny a pryskyřice. K léčení se na rozdíl od využití v kuchyni, používá pouze květ levandule.

Nálev z levandulového květu má tlumivý účinek na nervy, snižuje krevní tlak, působí trochu močopudně, tiší menstruační bolesti, stimuluje slinivku břišní a má blahodárný vliv na činnost střev i žaludku. Květ levandule je pro své zklidňující účinky přidáván také do směsí bylinek užívaných při bolestech hlavy, nespavosti, nervozitě a závratích.

Masáže oleji z levandule pomáhají při revmatických bolestech a mají povzbuzující účinek. Tinktura obsahující silice levandule při vnějším použití prokrvuje pokožku, proto je vhodná na revmatismus, dnu nebo špatně se hojící rány, popáleniny a záněty.

Známé je i využití levandule v kosmetice jako přísady do voňavek.

Sušená levandule po sobě zanechá příjemnou vůni a zároveň odpuzuje šatní i kuchyňské moly.

Levandulová nať se používá i v kuchyni, je například jednou ze součástí provensálského koření.

Dále se můžeme setkat i s kandovanými květy levandule, levandulovým medem nebo například s levandulovou zmrzlinou.

Léčivé účinky levandule při zevní aplikaci Vdechované aromatické silice levandule jsou tím pravým balzámem pro neklidnou duši. Pro rozšíření vůně léčivých esencí používám doma i na cestách aroma-lampy. Levandule je mou nejpoužívanější esencí. Polštářky a pytlíčky plněné sušeným levandulovým květem jsou odedávna pomocníkem lidem trpícím nespavostí, stresem, depresí či bolestí hlavy. Dříve se nosily i na krku či po kapsách, s čímž se dnes již pravda nesetkáme, zato máme k dispozici spoustu přípravků a výrobků s obsahem levandule, které nám prokáží minimálně stejně dobrou službu. Koupit nebo jednoduše vyrobit si můžeme už výše zmíněný polštářek plněný sušenou levandulí a vložit ho pod polštář, jeho vůně nás příjemně uvolní a usnadní nám usínání. Vyhledávané jsou i zmíněné éterické oleje do lamp, potpourri, přísady do relaxačních koupelí, mýdla, tělové krémy a oleje, při jejich koupi se nám vyplatí hledět na kvalitu a raději zvolit přírodní produkt od osvědčeného výrobce.

Levandule má i ochranný účinek při aplikaci na kůži. V době morových epidemií se věřilo, že při mytí rukou ve vodě s levandulí se lidé vyhnou nákaze. Pravdou je, že látky obsažené v levanduli ochraňují kůži před přílišným rozmnožením škodlivých mikroorganismů.

Sušené květy levandule někdy najdeme v bylinných receptech pro ošetření problematické pleti, např. pro léčbu akné nebo ekzému.

Speciální krémy, oleje a alkoholové výtažky z levandule se používají pro masáže při revmatických bolestech či pro uvolnění a relaxaci svalů, některé i pro jemné masáže kůže na čele a spáncích při migrénách.

ŠTÍPNUTÍ A BODNUTÍ:

V momentech vysokého výskytu komárů se vyplatí mít malou lahvičku Levandulového éterického oleje stále u sebe (osobně ji mám u sebe celoročně – nejen kvůli komárům ).. Stačí nanést 1 kapku prstem přímo na postižené místo, uvidíte, že štípanec přestane rázem svědět, pálit i otékat. Navíc předejdete infekci. Použití neředěné Levandule je zcela bezpečné i pro malé děti (od 1. roku).

RANKY A ODĚRKY:

Stejně tak lze Levandulový éterický olej použít jako lokální desinfekci na malé ranky a oděrky. POUŽÍVEJTE NEŘEDĚNÝ.

REPELENT:
Levandule hmyz částečně odpuzuje, ale lépe funguje, pokud ji v poměru 1:1:1 smícháte s Lemongrass a Eukalyptem. Směs použijte do difuzéru nebo Lampy.

REPELENT pro aplikaci na pokožku – doporučuji smíchat: 30 ml 96% Alkoholu PRIMAVERA , 15 kapek Levandule fein PRIMAVERA, 30 kapek Lemnograssu PRIMAVERA, 15 kapek Eukalyptu Globulus. Dobře protřepejte a směsí naplňte lahvičku s rozprašovačem. Repelent pomáhá odpuzovat komáry i klíšťata. Nanášet ho můžete na kůži i oděvy. NEMASTÍ a lze nanášet i na oděv.

Levandule odpuzuje i škorpiony, proto se v jižních zemích často pokládá na okenní parapety.

POPÁLENINY:

Možná to taky znáte, první výlet na kole a ramena spálená… Vyzkoušejte chladivé Levandulové mléko nebo olej, který je ale potřeba vetřít do vlhké pokožky. Pokožka se zklidní a začne se rychle regenerovat, navíc se vám bude dobře spát.

Doporučuji smíchat: 30 ml Třezalkového oleje PRIMAVERA + 30 kapek Levandule fein BIO PRIMAVERA. Vmasírujte do vlhké pokožky po sprchování.

DEPILACE: Ať už se člověk depiluje nebo holí žiletkou, většinou se neubrání podráždění. A když vyjdete s oholenými nožkami na slunce, odměnou vám může být pěkně červená a svědivá vyrážka. Na to vše můžete zapomenout! Stačí si po depilaci kůži ošetřit Levandulovým olejem. Olej vmasírujte do vlhké pokožky a drobné ranky ošetřete neředěným éterickým olejem.

Náš tip: Domácí levandulový olej

Potřebujeme: čerstvé a sušené květy levandule, 1 l slunečnicového oleje Do čisté sklenice napěchujeme suché levandulové květy a zalijeme olejem. Sklenici uzavřeme a necháme asi týden odstát v teplé místnosti. Potom necháme olej prokapat přes čistý kus plátna, vymačkáme a do sklenice vložíme květy čerstvé, které zalijeme již scezeným olejem. Opět necháme zhruba týden louhovat a na závěr zcedíme přes plátno. Levandulový olej používáme do koupelí, k otírání spánků při migréně nebo k masáži bolavých svalů. Pokud nakapeme pár kapek do koupele, tato levandulová lázeň bude osvěžující, uvolňující, odbourá stres, napětí a podrážděnost.

V momentech, kdy nemám k dispozici sušené květy levandule, nakapu několik kapek co nejčistšího levandulového éterického oleje do čistého mandlového oleje.

Náš tip: Domácí levandulová mast

Potřebujeme: čerstvé levandulové květy, 1 kg domácího sádla (popř. bambuckého másla nebo lékařské vazelíny), 100 g včelího vosku Sádlo s včelím voskem ohřejeme na vodní lázni na teplotu 80 stupňů. Přidáme čerstvé květy levandule a asi deset minut zahříváme a mícháme. Poté odstavíme a necháme stát do druhého dne. Druhý den opět rozehřejeme – stačí tak, abychom mast mohli přecedit přes gázu. Mast skladujeme v menších kelímcích na tmavém a chladném místě.

Levandulová mast regeneruje kožní buňky, omlazuje pokožku, pomáhá při popáleninách (i spáleninách od slunce) a má protizánětlivé účinky. Je to hojivý prostředek na vyrážky, ekzémy, dermatitidy či lupénku.

Léčivé účinky levandule při vnitřním užití

Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod. Levandulový čaj je vhodný i při trávících potížích, pomáhá při žaludeční nevolnosti, plynatosti a žaludečních a střevních kolikách.

Přidávat ji můžeme i do bylinného čaje pro léčbu nemocí z nachlazení, spojených s dýchacími problémy, jako je angína, chřipka, rýma, bronchitida, zánět dutin a podobně.

V lékárnách a specializovaných prodejnách lze také koupit levandulové výtažky, tinktury a oleje, je však vždy nutné zkontrolovat, jsou-li určeny pro vnitřní použití a dodržovat předepsanou indikaci. Těhotné ženy by se užívání levandule měly raději vyhnout.

Ve středomoří se lístky levandule používají jako koření do dušených pokrmů, pro úpravu ryb a grilovaných a pečených mas, pro svou nahořklou chuť a výrazné aroma je však potřeba s ní šetřit.

Jak správně pěstovat levanduli

Tato bylina má ráda slunce a lehčí písčité a zásadité půdy, pokud se nám podaří jí takové podmínky zajistit, odvděčí se nám bujným a bohatě kvetoucím keříkem. Některé druhy levandule jsou choulostivější na mráz, ty je potřeba na zimu přenést do zázemí, nebo přikrýt, levandule lékařská však běžně přestojí i mrazy kolem –15°C i více. Na jaře je důležité keřík ostříhat, aby znovu hustě obrostl, ne však až těsně u země. Nepotřebuje přílišnou zálivku, vydrží i poměrně dlouhou dobu bez vláhy, bez slunce by však strádala.

Když přijde čas sklizně..

Levandule běžně kvete v závislosti na druhu a podmínkách od června do srpna. Květenství či celé stonky s květy sklízíme těsně před rozkvětem, pokud bychom je sklízeli až v době květu či po něm, po usušení by se rozpadly.

Stonky s květy sušíme nejlépe svázané do menších kytiček a zavěšené, samotná květenství pak v tenké vrstvě na roštech či papíře. Suché květy určené pro přípravu čaje uskladníme v dobře hermeticky uzavíratelných nádobách, aby si zachovaly své aromatické látky.

Listy můžeme sbírat od jara do podzimu, čerstvé i sušené se v domácích podmínkách používají hlavně jako koření.

Pro léčitelství má největší význam uklidňující účinek levandule, a to jak při vnitřním, tak vnějším použití.

-- použitá literatura: Encyklopedie bylin a koření zdroje z internetu

iconČLÁNEK V souboru PDF. ZDE

ITALSKÁ AROMA-TERAPEUTICKÁ LINIE „ANDĚLÉ-VÍLY-ELFI-ESEJCI“ pro vědomou péči o kompletní fyzicko-psychicko-emocionální harmonii se zrodila na základě vnitřního hledání a objevování. Je ideální možností pro vědomou péči o fyzické tělo a psychické a emocionální aspekty člověka zároveň. Každá řada je věnována legendárním či mytologickým bytostem, jež přímo charakterizují pocity a účinky, které přináší.

  • Vlastnosti každé řady jsou spojeny s vybranou konkrétní aromaterapeutickou směsí, jež využívá funkční působení esenciálních olejů na mentální, citovou i fyzickou úroveň člověka.
  • Každá řada je vyvinuta tak, aby působila na konkrétní energetické centrum – čakru a na oblasti, jež ovlivňuje.
  • Záměrem je vytvářet produkty, jež působí nejen na tělo fyzické, ale i na těla jemnohmotná darujíc tak kompletní harmonii a blahobyt a jež jde daleko za pouhý kosmetický výrobek.
  • Celá linie podporuje přijetí a lásku k sobě a k ostatním, otevírá srdce, podporuje vlastní přirozenost, sebevyjádření a sebedůvěru, celkovou hojnost i spojení se s vyšším vnitřním vedením.

NOSNÝM PRODUKTEM TÉTO KOUZELNÉ LINIE JSOU TĚLOVÉ A MASÁŽNÍ OLEJE:

Italský výrobce přírodní kosmetiky Erboristeria Magentina vychází u této linie z poznání, že přírodní oleje jsou pro lidskou kůži přirozenější, než zaužívané krémy a mléka. Využívá celostního pohledu a hlubokých znalostí fungování a potřeb systémů lidského těla ve všech jeho úrovních spolu se znalostmi vlastností rostlinných olejů a esenciálních olejů, které nám daruje matka příroda.

Oleje jsou skvělé jak pro masáže, tak pro péči o pokožku těla po koupeli. Pro optimální hydrataci doporučujeme nanést olej na ještě vlhkou kůži a jemně vmasírovat. ˇ Oleje pokožku nemastí, po několika málo minutách se krásně vstřebají a zanechávají ji vláčnou, hebkou a příjemně provoněnou. Oleje harmonizují nejen tělo fyzické, ale i jemnohmotná těla (éterické, mentální, emocionální a další).

.

"DALŠÍ PRODUKTY AROMA-TERAPEUTICKÉ LINIE ANDĚLÉ-VÍLY-ELFI-ESEJCI:

PARFÉM

SPRCHOVÝ GEL & ŠAMPON

OSVĚŽOVAČ PRO INTERIÉRY „MAGIC“ S BAMBUSOVÝMI TYČINKAMI

VONNÉ TYČINKY

.

ŠÍŘENÍ A DISTRIBUCE PRODUKTŮ:

Od r. 2017 spolu s uzavřením dohody o zastoupení produktů Erboristeria Magentina pro Českou a Slovenskou republiku začínáme utvářet spolupráce s těmi, koho tyto produkty přitahují a s těmi, kdo je milují podobně jako my. Našim záměrem je vytvořit funkční síť, prostřednictvím které se mohou šířit všude tam, kde mohou přinášet péči, radost, příjemné pocity i podporu. Produkty je možné pořídit jak pro osobní potřebu, pro použití při aktivivitách spojených s péčí o těla a tělíčka, v masérských studiích či ve wellness centrech a také pro jejich další šíření pro ty, kdo vedou skupiny, kurzy, holistická centra apod..

Popis jednotlivých produktů najdete ZDE

Těšíme se na vás a přejeme spoustu potěšení a příjemných chvil s aromaterape­utickými produkty…

© Inspirála | Mapa stránek | Napište nám | rss RSS Úvodní stránka | rss RSS Inspirace